Turquoise Circuit Finals

Prescott Valley, Ariz., Oct. 5-7


All-around cowboy: Jace Melvin, $4,535, tie-down roping and steer wrestling.

Bareback riding: First round: 1. Kyle Charley, 82.5 points on Salt River Rodeo’s Indian Tom, $1,739; 2. Trenten Montero, 76, $1,304; 3. Luke Creasy, 73.5, $869; 4. Logan Corbett, 72, $435. 

Second round: 1. Shon Gibson, 80 points on Salt River Rodeo’s Grit Your Teeth, $1,739; 2. Trenten Montero, 77.5, $1,304; 3. (tie) Luke Creasy and Kyle Charley, 77, $652 each. 

Third round: 1. (tie) Luke Creasy, on JK Rodeo’s Cross Fire, and Kyle Charley, on Salt River Rodeo’s Santa Rita, 78 points, $1,521 each; 3. Shon Gibson, 77.5, $869; 4. Trenten Montero, 76, $435. 

Average: 1. Kyle Charley, 237.5 points on three head, $2,608; 2. Trenten Montero, 229.5, $1,956; 3. Luke Creasy, 228.5, $1,304; 4. Shon Gibson, 226.5, $652.

Steer wrestling: First round: 1. Trevor Duhon, 4.4 seconds, $1,814; 2. Dean McIntyre, 4.7, $1,360; 3. Damian Padilla, 4.8, $907; 4. Christian Pettigrew, 5.4, $453. 

Second round: 1. Cody Moore, 3.7 seconds, $1,814; 2. Michael Bates Jr., 4.5, $1,360; 3. Jace Melvin, 4.7, $907; 4. Tanner Robinson, 5.2, $453. 

Third round: 1. Damian Padilla, 4.2 seconds, $1,814; 2. (tie) Trevor Duhon and Clayton Tuchscherer, 4.5, $1,134 each; 4. Jace Melvin, 4.6, $453. 

Average: 1. Jace Melvin, 15.7 seconds on three head, $2,721; 2. Dean McIntyre, 19.3, $2,041; 3. Tanner Robinson, 26.1, $1,360; 4. Christian Pettigrew, 33.0, $680.

Team roping: First round: 1. (tie) Erich Rogers/Cory Petska and Tanner Baldwin/Logan Medlin, 5.1 seconds, $1,587 each; 3. Calvin Brevik/Kory Bramwell, 5.6, $907; 4. (tie) Chris Francis/Cade Passig and Michael Calmelat/Lane Siggins, 6.2, $227 each. 

Second round: 1. Aaron Tsinigine/TJ Brown, 4.3 seconds, $1,814 each; 2. Tanner Baldwin/Logan Medlin, 5.5, $1,360; 3. Brady Payne/Junior Zambrano II, 10.6, $907; 4. Michael Calmelat/Lane Siggins, 11.5, $454. 

Third round: 1. Brady Payne/Junior Zambrano II, 5.2 seconds, $1,814 each; 2. Michael Calmelat/Lane Siggins, 6.1, $1,360; 3. Tanner Baldwin/Logan Medlin, 12.0, $907; 4. Nate Singletary/Tom Bill Johnson, 15.4, $454. 

Average: 1. Brady Payne/Junior Zambrano II, 22.5 seconds on three head, $2,721 each; 2. Tanner Baldwin/Logan Medlin, 22.6, $2,041; 3. Michael Calmelat/Lane Siggins, 23.8, $1,360; 4. Calvin Brevik/Kory Bramwell, 17.4 on two head, $680.

Saddle bronc riding: First round: 1. (tie) Leon Fountain, on Salt River Rodeo’s Miller Lite, and Taos Muncy, on JK Rodeo’s Dakota Babe, 80.5 points, $1,538 each; 3. Magin Montoya, 78, $879; 4. Ross Griffin, 69, $439. 

Second round: 1. Leon Fountain, 79.5 points on JK Rodeo’s Wild & Wicked, $1,758; 2. Dylan Henson, 75.5, $1,318; 3. Taos Muncy, 74.5, $879; 4. Cameron Messier, 73, $439. 

Third round: 1. Taos Muncy, 81.5 points on JK Rodeo’s Frank, $1,758; 2. (tie) Cameron Messier and Dylan Henson, 80, $1,098 each; 4. Leon Fountain, 77, $439. 

Average: 1. Leon Fountain, 237 points on three head, $2,636; 2. Taos Muncy, 236.5, $1,977; 3. Dylan Henson, 223.5, $1,318; 4. Magin Montoya, 213, $659.

Tie-down roping: First round: 1. Seth Hall, 9.0 seconds, $1,814; 2. Jerrad Hofstetter, 9.1, $1,360; 3. Joseph Parsons, 9.4, $907; 4. Jace Melvin, 10.0, $453. 

Second round: 1. Cutter Parsons, 8.5 seconds, $1,814; 2. (tie) Shank Edwards and Jesse Clark, 8.7, $1,134 each; 4. EJ Roberts, 8.8, $453. 

Third round: 1. Jesse Clark, 7.8 seconds, $1,814; 2. Ty Baker, 7.9, $1,360; 3. EJ Roberts, 8.1, $907; 4. Seth Hall, 9.4, $453. 

Average: 1. Seth Hall, 28.7 seconds on three head, $2,721; 2. Jerrad Hofstetter, 29.0, $2,041; 3. Joseph Parsons, 29.4, $1,360; 4. J.D. Kibbe, 29.8, $680.

Barrel racing: First round: 1. Nicole Riggle, 15.18 seconds, $1,814; 2. Lori Todd, 15.43, $1,360; 3. Blythe Beshears, 15.46, $907; 4. Jordan Bassett, 15.48, $453. 

Second round: 1. Lori Todd, 15.40 seconds, $1,814; 2. Barbara Johnson, 15.42, $1,360; 3. Nicole Riggle, 15.43, $907; 4. Sherry Cervi, 15.44, $453. 

Third round: 1. Lori Todd, 15.25 seconds, $1,814; 2. Haley Wolfe, 15.38, $1,360; 3. Sherry Cervi, 15.42, $907; 4. Jordan Bassett, 15.46, $453. 

Average: 1. Lori Todd, 46.08 seconds on three head, $2,721; 2. Nicole Riggle, 46.13, $2,041; 3. Jordan Bassett, 46.55, $1,360; 4. Sherry Cervi, 46.58, $680.

Steer roping: First round: 1. Chad Mathis, 15.6 seconds, $1,576; 2. Brent Lewis, 17.2, $1,182; 3. Leo Campbell, 17.5, $788; 4. Chance Kelton, 21.4, $394. 

Second round: 1. Corey Ross, 13.0 seconds, $1,576; 2. Kenyon Burns, 14.5, $1,182; 3. Chance Kelton, 16.9, $788; 4. Shank Edwards, 18.6, $394. 

Third round: 1. (tie) Shank Edwards and Leo Campbell, 12.8 seconds, $1,379 each; 3. Corey Ross, 14.2, $788; 4. Garrett Hale, 14.8, $394. 

Average: 1. Corey Ross, 27.2 seconds on two head, $2,364; 2. Leo Campbell, 30.3, $1,773; 3. Shank Edwards, 31.4, $1,182; 4. Brent Lewis, 36.8, $591.

Bull riding: First round: No qualified rides. 

Second round: 1. Joseph Vazquez, 88 points on Honeycutt Rodeo’s Crop Hopper, $1,776; 2. Lon Danley, 85.5, $1,332; 3. Jose Griego, 79.5, $888; 4. Scottie Knapp, 73, $444. *

Third round: 1. Joseph Vazquez, 81.5 points on Salt River Rodeo’s Rio’s Jagged Edge, $4,441; no other qualified rides. 

Average: 1. Joseph Vazquez, 169.5 points on two head, $2,665; 2. Lon Danley, 85.5 on one head, $1,998; 3. Jose Griego, 79.5, $1,332; 4. Scottie Knapp, 73, $666. *(all totals include ground money).

Total payoff: $179,087. Stock contractors: Salt River Rodeo, Honeycutt Rodeo and JK Rodeo. 

Rodeo secretary: Linda Alsbaugh.Officials: Gary Case, Allan Jordan Jr and Mike Jones. 

Timers: Dawn Honeycutt and Terrie Romer. 

Announcer: Dan Fowlie.

Bullfighters: Clifford Maxwell and Luke kraut Kraut. 

Clown/barrelman: Jeff Garner. 

Flankmen: Jim Kenney, Jerry Dorenkamp, Richard Vela and Milo Dewitt. 

Chute bosses: Jim Brown and Steven Hansher. 

Pickup men: Tel Honeycutt and Tanner Resor. 

Photographer: Dale Miller. 

Music director: Charlie Rogers Barks.