74th Annual Yuma Jaycees Silver Spur Rodeo

Yuma Ariz Feb 8-10

Turquoise Circuit Finals Banner

All-around cowboy: Cody Cabral, $1,213, tie-down roping, steer wrestling and team roping.

Bareback riding: 1. Tolman Moore, 78 points on Honeycutt Rodeo’s Knock Out, $1,109; 2. Karson Montijo, 77, $832; 3. (tie) Luke Creasy and Jacob Lees, 75, $416 each.

Steer wrestling: 1. Cody Cabral, 6.0 seconds, $1,213; 2. Will Stovall, 6.1, $1,004; 3. (tie) Jordan Holland and Bear Pascoe, 6.4, $690 each; 5. Newt Novich, 6.8, $376; 6. Justin Rockhill, 7.8, $209.

Team roping: 1. Jason Thorstenson/Clint Harry, 5.7 seconds, $1,740 each; 2. Travis Whitlow/Tanner Luttrell, 6.1, $1,513; 3. (tie) Clay Ullery/Riley Warren and Josh Siggins/Junior Zambrano, 6.3, $1,173 each; 5. Lee Kiehne/Kory Bramwell, 6.4, $832; 6. (tie) Corey Whinnery/Cole Cooper and Trey Blackmore/Wyatt Hansen, 6.6, $492 each; 8. Clay Robertson/Carl Sweazea, 7.7, $151.

Saddle bronc riding: 1. Tim Ditrich, 81.5 points on Salt River Rodeo’s Thrill Ride, $1,101; 2. (tie) Tanner Butner and Creighton Curley, 81, $717 each; 4. Preston Ogle, 79, $400; 5. (tie) Josh Davison, Jess Williams and Ben Andersen, 75, $133 each.

Tie-down roping: 1. Logan Bird, 8.9 seconds, $1,254; 2. Zane Munoz, 9.3, $1,038; 3. J.D. Kibbe, 9.7, $822; 4. Tristan Mahoney, 10.8, $605; 5. Derek Runyan, 11.1, $389; 6. Monty James, 11.5, $216.

Barrel racing: 1. Brooke Wills, 17.52 seconds, $1,738; 2. Lynnzie Lindstrom, 17.53, $1,490; 3. Sara Cheeney, 17.54, $1,242; 4. Jill Welsh, 17.57, $1,076; 5. Tarryn Lee, 17.59, $828; 6. Italy Sheehan, 17.62, $662; 7. Hayle Gibson, 17.66, $497; 8. (tie) Rebecca Kenner and Cheryl Murray, 17.67, $290 each; 10. Sue Smith, 17.68, $166.

Bull riding: 1. Clay Wagner, 83 points on Honeycutt Rodeo’s All Messed Up, $1,715; 2. Cody Strite, 79.5, $1,380; 3. Chance Ekins, 76, $1,088; no other qualified rides. *(all totals include ground money).

Total payoff: $46,261. 

Stock contractor: Honeycutt Rodeo. 

Sub-contractor: Salt River Rodeo. 

Rodeo secretary: Karen Kissel. 

Officials: John Kissel and Tim Engelhart. 

Timers: Mary Borgen and Nancy Dorenkamp. 

Announcer: Dan Fowlie. 

Specialty acts: Madison MacDonald and Pipes Yule. 

Bullfighters: Joe Butler and Kris Furr. 

Clown/barrelman: Shotgunn Reed. 

Flankmen: Jerry Dorenkamp and Jerry Honeycutt. 

Chute boss: Jerry Honeycutt. 

Pickup men: Bill Stinemates, Orrin Honeycutt and Brad Bays. 

Photographer: Reed Settle.

Music director: Dawn Honeycutt.

no images were found