2016 Turquoise Circuit Finals

Las Cruces, N.M., Sept. 29-Oct. 1


All-around cowboy: Brent Lewis, $7,353, tie-down roping and steer roping.

Bareback riding: First round: 1. Kyle Charley, 80 points on Jk Rodeo Co’s Spainard, $1,673; 2. Delvecchio Kaye, 77, $1,255; 3. Luke Creasy, 76, $836; 4. John Killian, 63, $418.

Second round: 1. Luke Creasy, 76 points on Jk Rodeo Co’s Crossfire, $1,673; 2. Kyle Charley, 75, $1,255; 3. Delvecchio Kaye, 72, $836; 4. Rio Lee, 68, $418.

Third round: 1. Luke Creasy, 80 points on Salt River Rodeo’s Captain Hook, $1,673; 2. (tie) Delvecchio Kaye and Kyle Charley, 76, $1,045 each; 4. John Killian, 73, $418.

Average: 1. Luke Creasy, 232 points on three head, $2,509; 2. Kyle Charley, 231, $1,882; 3. Delvecchio Kaye, 225, $1,255; 4. John Killian, 136 on two head, $627.

Steer wrestling: First round: 1. Dean McIntyre, 4.9 seconds, $1,786; 2. Cody Glover, 5.2, $1,339; 3. Monty Eakin, 5.3, $893; 4. Tim Robertson, 6.6, $446.

Second round: 1. Russell Armenta, 3.4 seconds, $1,786; 2. Dean McIntyre, 5.1, $1,339; 3. Wyatt Jurney, 5.5, $893; 4. Justin Simon, 5.6, $446.

Third round: 1. Damian Padilla, 4.1 seconds, $1,786; 2. Russell Armenta, 4.2, $1,339; 3. Dean McIntyre, 4.5, $893; 4. Tim Robertson, 4.9, $446.

Average: 1. Dean McIntyre, 14.5 seconds on three head, $2,678; 2. Russell Armenta, 14.7, $2,009; 3. Monty Eakin, 19.0, $1,339; 4. Wyatt Lindsay, 19.2, $670.

Team roping: First round: 1. Edward Hawley Jr./Ty Romo, 5.2 seconds, $1,786 each; 2. Bobby Baize/Brock Hanson, 5.6, $1,339; 3. (tie) Chase Massengill/Daylan Frost and Kory Bramwell/Cole Jackson, 5.8, $670 each.

Second round: 1. Tom Richards/Cody Pearson, 4.6 seconds, $1,786 each; 2. Erich Rogers/Cory Petska, 4.9, $1,339; 3. Chris Francis/Cade Passig, 5.7, $893; 4. Kyle Roberts/TJ Brown, 5.9, $446.

Third round: 1. Erich Rogers/Cory Petska, 4.7 seconds, $1,786 each; 2. Bobby Baize/Brock Hanson, 4.8, $1,339; 3. Nate Singletary/Tom Bill Johnson, 5.5, $893; 4. Tom Richards/Cody Pearson, 6.8, $446.

Average: 1. Erich Rogers/Cory Petska, 15.9 seconds on three head, $2,678 each; 2. Tom Richards/Cody Pearson, 18.6, $2,009; 3. Bobby Baize/Brock Hanson, 21.1, $1,339; 4. Michael Calmelat/Harley Martin, 35.0, $670.

Saddle bronc riding: First round: 1. Cooper DeWitt, 76 points on Salt River Rodeo’s Nobodys Darling, $1,692; 2. Darrell Triplett, 71, $1,269; 3. Vince Tsosie, 64, $846; no other qualified rides.

Second round: 1. Cooper DeWitt, 77 points on Jk Rodeo Co’s Proud Mary, $1,692; 2. Josh Davison, 72.5, $1,269; 3. Darrell Triplett, 61, $846; no other qualified rides.

Third round: 1. Magin Montoya, 78 points on Salt River Rodeo’s Smoke Ring, $1,692; 2. Josh Davison, 72.5, $1,269; no other qualified rides.

Average: 1. Cooper DeWitt, 153 points on two head, $2,537; 2. Josh Davison, 145, $1,903; 3. Darrell Triplett, 132, $1,269; 4. Magin Montoya, 78 on one head, $634.

Tie-down roping: First round: 1. Seth Hall, 9.4 seconds, $1,786; 2. Brent Lewis, 9.8, $1,339; 3. Connor Hall, 10.2, $893; 4. Matt Kenney, 10.5, $446.

Second round: 1. Joseph Parsons, 8.6 seconds, $1,786; 2. Jerrad Hofstetter, 9.2, $1,339; 3. Shank Edwards, 9.8, $893; 4. J.D. Kibbe, 10.0, $446.

Third round: 1. Jerrad Hofstetter, 7.6 seconds, $1,786; 2. Shank Edwards, 8.9, $1,339; 3. Luke Jeffries, 9.7, $893; 4. Brent Lewis, 10.0, $446.

Average: 1. Seth Hall, 32.0 seconds on three head, $2,678; 2. Brent Lewis, 32.3, $2,009; 3. Shank Edwards, 32.7, $1,339; 4. (tie) Joseph Parsons and J.D. Kibbe, 33.6, $335 each.

Barrel racing: First round: 1. Lori Todd, 16.34 seconds, $1,786; 2. Falena Hunter, 16.77, $1,339; 3. Sherry Cervi, 16.80, $893; 4. Barbara Johnson, 16.81, $446.

Second round: 1. Lori Todd, 16.49 seconds, $1,786; 2. Sherry Cervi, 16.59, $1,339; 3. Jordan Bassett, 16.72, $893; 4. Susan Siggins, 16.79, $446.

Third round: 1. Sarah Kieckhefer, 16.40 seconds, $1,786; 2. Erin Parsons, 16.66, $1,339; 3. Barbara Johnson, 16.68, $893; 4. Susan Siggins, 16.71, $446.

Average: 1. Sherry Cervi, 50.28 seconds on three head, $2,678; 2. Erin Parsons, 50.32, $2,009; 3. Sarah Kieckhefer, 50.48, $1,339; 4. Susan Siggins, 50.54, $670.

Steer roping: First round: 1. Brent Lewis, 9.7 seconds, $1,389; 2. Chance Kelton, 9.8, $1,042; 3. Garrett Hale, 15.4, $694; 4. Kenyon Burns, 16.5, $347.

Second round: 1. Chance Kelton, 12.5 seconds, $1,389; 2. Garrett Hale, 13.3, $1,042; 3. Kenyon Burns, 13.4, $694; 4. Mark Milner, 13.5, $347.

Third round: 1. Brent Lewis, 12.6 seconds, $1,389; 2. Shay Johnson, 12.8, $1,042; 3. Garrett Hale, 13.8, $694; 4. Kenyon Burns, 17.1, $347.

Average: 1. Garrett Hale, 42.5 seconds on three head, $2,083; 2. Kenyon Burns, 47.0, $1,562; 3. (tie) Brent Lewis and Chance Kelton, 22.3 on two head, $781 each.

Bull riding: First round: No qualified rides.

Second round: 1. Lon Danley, 80 points on Salt River Rodeo’s Cult Leader, $1,767; 2. Rocky McDonald, 71, $1,325; no other qualified rides.

Third round: No qualified rides.

Average: 1. Lon Danley, 80 points on one head, $2,650; 2. Rocky McDonald, 71, $1,988.

Total payoff: $171,800.

Stock contractor: Salt River Rodeo.

Rodeo secretary: Sherry Rice-Gibson.

Officials: Travis Howe, Allan Jordan Jr and Gary Case.

Timers: Nancy Dorenkamp and Lill Worthen.

Announcer: Dan Fowlie.

Specialty act: Nate Reed.

Bullfighters: Clifford Maxwell and Luke kraut Kraut.

Clown/barrelman: Nate Reed.

Flankmen: Jerry Dorenkamp, Jim Kenney, Richard Vela and Ty Rinaldo.

Chute boss: Jim Brown.

Pickup men: Cody Resor and Tanner Resor.

Photographer: Ric Andersen.

Music directors: Charlie Rogers Barks and Ben Bendele III.