October 5, 2014
Cowboy8038

Ram Turquoise Circuit Finals Rodeo

Turquoise Circuit Finals Rodeo

Las Cruces, N.M., Oct. 3-5 2014

All-around cowboy: Tyke Kipp, $1,319, saddle bronc riding and steer wrestling.

Bareback riding:

First round: 1. Shon Gibson, 79 points on Cervi Brothers’ High Hope, $998; 2. Jared Green, 76, $749; 3. Wyatt Hancock, 73, $499; 4. (tie) Sam Stuart and Tony Buckman, 64, $125 each.

Second round: 1. Tony Buckman, 77 points on Cervi Brothers’ Tino’s Revenge, $998; 2. Jared Green, 76, $749; 3. Shon Gibson, 71, $499; 4. Wyatt Hancock, 56, $250.

Third round: 1. Tony Buckman, 77 points on Salt River’s Smokey, $998; 2. Jared Green, 75, $749; 3. Wyatt Hancock, 72, $499; 4. Shon Gibson, 71, $250.

Average: 1. Jared Green, 227 points on three head, $1,497; 2. Shon Gibson, 221, $1,123; 3. Tony Buckman, 218, $749; 4. Wyatt Hancock, 201, $374.

Steer wrestling:

First round: 1. Pep Arballo, 4.6 seconds, $1,131; 2. Kurt Stallings, 4.9, $848; 3. Christian Pettigrew, 6.2, $566; 4. Tyke Kipp, 8.6, $283.

Second round: 1. Pep Arballo, 4.3 seconds, $1,131; 2. Christian Pettigrew, 5.4, $848; 3. (tie) Trey Nahrgang and Dean McIntyre, 6.4, $424 each.

Third round: 1. Cimarron Thompson, 4.2 seconds, $1,131; 2. Hayden Moore, 4.3, $848; 3. Christian Pettigrew, 5.7, $566; 4. Ben Bates Jr., 6.0, $283.

Average: 1. Christian Pettigrew, 17.3 seconds on three head, $1,697; 2. Pep Arballo, 17.9, $1,272; 3. Kurt Stallings, 19.3, $848; 4. Ben Bates Jr., 12.5, $424.

Team roping:

First round: 1. Kyle Roberts/T.J. Brown, 5.0 seconds, $1,131 each; 2. Tom Richards/Nick Sarchett, 5.1, $848; 3. Lee Kiehne/Bruce Reidhead, 7.5, $566; 4. Travis Bard/Tom Bill Johnson, 8.5, $283.

Second round: 1. Erich Rogers/Cory Petska, 5.7 seconds, $1,131 each; 2. Kyle Roberts/T.J. Brown, 5.9, $848; 3. Jake Barnes/Cody Pearson, 6.2, $566; 4. Seth Hall/Corban Livingston, 6.7, $283.

Third round: 1. Jarett Rogers/Byron Wilkerson, 4.5 seconds, $1,131 each; 2. Jake Barnes/Cody Pearson, 5.0, $848; 3. Erich Rogers/Cory Petska, 5.3, $566; 4. Lee Kiehne/Bruce Reidhead, 6.3, $283.

Average: 1. Kyle Roberts/T.J. Brown, 17.3 seconds on three head, $1,697 each; 2. Seth Hall/Corban Livingston, 29.3, $1,272; 3. Erich Rogers/Cory Petska, 11.0, $848; 4. Jake Barnes/Cody Pearson, 11.2, $424.

Saddle bronc riding:

First round: 1. Brandon Biebelle, 76 points on Cervi Brothers’ Field Mouse, $1,036; 2. (tie) Chance Barnes and Brady Dinwoodie, 73, $648 each; 4. (tie) Shaun Ebert and Cooper DeWitt, 62, $130 each.

Second round: 1. Tyke Kipp, 78 points on Cervi Brothers’ Walking Tall, $1,036; 2. Brady Dinwoodie, 67, $777; 3. Shaun Ebert, 57, $518; no other qualified rides.

Third round: 1. Cooper DeWitt, 75 points on Salt River’s Genuine, $1,036; 2. Brady Dinwoodie, 73, $777; 3. Brandon Biebelle, 70, $518; no other qualified rides.

Average: 1. Brady Dinwoodie, 213 points on three head, $1,554; 2. Brandon Biebelle, 146, $1,166; 3. Cooper DeWitt, 137, $777; 4. Shaun Ebert, 119, $389.

Tie-down roping:

First round: 1. J.D. Kibbe, 8.1 seconds, $1,131; 2. Cutter Parsons, 8.8, $848; 3. Roy Begay, 9.0, $566; 4. Cody Jordan, 9.5, $283.

Second round: 1. Johnny Salvo, 7.8 seconds, $1,131; 2. Kyle Dutton, 8.2, $848; 3. J.D. Kibbe, 8.5, $566; 4. Donovan Yazzie, 9.1, $283.

Third round: 1. Joseph Parsons, 7.9 seconds, $1,131; 2. Donovan Yazzie, 8.5, $848; 3. Johnny Salvo, 8.8, $566; 4. Jesse Clark, 8.9, $283.

Average: 1. Donovan Yazzie, 28.2 seconds on three head, $1,697; 2. Jesse Clark, 28.3, $1,272; 3. JohnPete Etcheverry, 30.6, $848; 4. Cody Jordan, 30.8, $424.

Barrel racing:

First round: 1. Kassidy Dennison, 16.61 seconds, $1,131; 2. Sherry Cervi, 16.65, $848; 3. Nicole Riggle, 16.72, $566; 4. Marisa Simpson, 16.79, $283.

Second round: 1. Erin Parsons, 16.44 seconds, $1,131; 2. Sherry Cervi, 16.62, $848; 3. Meghan Johnson, 16.72, $566; 4. Nicole Riggle, 16.81, $283.

Third round: 1. Sherry Cervi, 16.70 seconds, $1,131; 2. Kassidy Dennison, 16.83, $848; 3. Cindy Smith, 16.89, $566; 4. Nicole Riggle, 16.97, $283.

Average: 1. Sherry Cervi, 49.97 seconds on three head, $1,697; 2. Kassidy Dennison, 50.37, $1,272; 3. Nicole Riggle, 50.50, $848; 4. Marisa Simpson, 50.87, $424.

Steer roping:

First round: 1. Casey Sisk, 22.2 seconds, $765; no other qualified runs.

Second round: 1. Brent Lewis, 14.8 seconds, $765; 2. Chance Kelton, 16.6, $574; no other qualified runs.

Third round: 1. Casey Sisk, 23.6 seconds, $765; no other qualified runs.

Average: 1. Casey Sisk, 45.8 seconds on two head, $1,147; 2. Brent Lewis, 14.8, $861; 3. Chance Kelton, 16.6, $574.

Bull riding:

First round: 1. Lon Danley, 81 points on Salt River’s Mr. Sam, $1,093; 2. Scottie Knapp, 76, $820; no other qualified rides.

Second round: 1. Tustin Daye, 71 points on Salt River’s Daddlys Boy, $1,093; no other qualified rides.

Third round: 1. Scottie Knapp, 86 points on Salt River’s Doctor Drop, $1,093; 2. Lon Danley, 80, $820; no other qualified rides.

Average: 1. Scottie Knapp, 162 points on two head, $1,640; 2. Lon Danley, 161, $1,230; 3. Tustin Daye, 71, $820.

Total payoff: $107,404.

Stock contractors: The Cervi Brothers, Salt River Rodeo and JK Rodeo.

Sub-contractors: Silver Creek Pro Rodeo, Shank Edwards, Jace Honey and Rick Kieckhefer.

Rodeo secretary: Linda Alsbaugh. Officials: Chuck Hoss, Travis Howe and Paul Hughes.

Timers: Marlo Ward and Lillian Worthen. Announcer: Dan Fowlie.

Bullfighters: Cliff Maxwell and Luke Kraut.Clown/barrelman: Brian Potter.

Flankman: Jerry Dorenkamp, Cody Ressor, Owen Washburn, Jim Kenney and Scotty Rodriguez.

Chute boss: Art Alsbaugh and Jim Brown. Pickup men: Billy Ward and Dalton Ward.

Photographer: Rick Anderson.

Sound Technician: Ben Bendele.

Scoreboard: Shawn Metchiuuas.